Екипът на Сдружение “Европейски институт по културен туризъм “ЕВРИКА”” – Добрич в състав Божанка Добрева-координатор, Красен Русев - управител и Анка Щерева-финансов мениджър, участва в тридневен Етнофест в Тбилиси, Грузия, в периода 13-17 октомври 2022 г.
На изложението, организирано от Грузински център за изкуства и култура-Тбилиси, имаше и българско участие в лицето на Павлин Пенев- иконопис, Ивайло Маринов – арт дизайнер на кожа, Богдан Богдев – експерт „Здравословно хранене“.
Събитието се проведе в панаирната палата, където занаятчии, художници, представители на приложните изкуства бяха изложили свои произведения на над 200 щанда.
Българският щанд беше уникален с иконите на Павлин Пенев и художествените изделия на Ивайло Маринов. На специален семинар Богдан Богдев сподели своя опит в отглеждането на пшенична трева. Той беше донесъл от България готови мостри, с които демонстрира получаването на сок и разясни ползите от него като една от супер храните на бъдещето.
В събитието се включиха и представители на управителния съвет към проекта: Добри Добрев – Директор на РИМ-Добрич, Жени Михайлова – директор на Държавен културен институт Двореца-Балчик, Ивелина Петрова – прошоп мениджър на Блексийрама голф ризорт.
Българските участници имаха възможност да посетят стария град Тбилиси, първата столица и духовен център Мцхета, както и региона Кахетия с един от най-старите градове- Сигнахи.
Благодарим на колегите от Грузински център за изкуства и култура-Тбилиси (Georgian arts and culture center), организатор на събитието. Нашето участие беше в рамките на проект „Туризъм, културно наследство и креативност“ по Cъвместна оперативна програма за трансгранично сътрудничество „Черноморски басейн“ 2014-2020“, финансирана по Европейски инструмент за съседство.
Проектът се изпълнява съвместно от Грузинския център за изкуства и култура (GACC)-Тбилиси, Сдружение „Европейски институт по културен туризъм “ЕВРИКА““ -Добрич, Фондация за развитие на град Николаев-Украйна и община Гори, Грузия.
Основната цел на проекта е да допринесе за развитието на творчески туризъм чрез създаване на продукти на база местното културно наследство.
Сега партньорите подготвят следващата дейност – демонстрация на девет продукта за креативен туризъм, разработени в целевите региони на проекта.